Miesiąc

Dnia 13.06.2016r dzieci przedszkolne i uczniowie klas I-III obejrzeli dwa spektakleprofilaktyczno-wychowawcze zaprezentowane przez animatorów z Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja ,,Magik” z Białegostoku. Pierwsza opowieść dotyczyła perypetii małego krasnala, który próbował odnaleźć swoje powołanie. Poprzez różne przygody i psoty bohater uczył dzieci jak należy zachowywać się, aby swoim postępowaniem nie sprawiać przykrości innym.

Dzieci biorąc udział w przygodach figlarnego skrzata Psikuska poznały „niezwykły świat krasnali” i innych mieszkańców lasu. Uczniowie przekonali się, że psoty tylko wtedy są zabawne, kiedy nie szkodzą innym. Ciekawa fabuła, dużo humoru i interakcja z publicznością spowodowało, że wszyscy wyśmienicie się bawili. Tytuł bajki brzmiał :,,Przygody Krasnala Psikuska”, natomiast morał który wypłynął i warto zapamiętać to :”NIE CZYŃ DRUGIEMU, CO TOBIE NIE MIŁE…”

Spektakl drugi dotyczył tolerancji w stosunku do innych, akceptację odmienności w wyglądzie i zachowaniu oraz życzliwe i serdeczne podejście do nowo poznanych osób. Wartością przedstawienia było wzmacnianie również postaw społecznych sprzyjających eliminacji zażywania używek. Kładziono nacisk na przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu z grupy rówieśniczej.

Tytuł bajki brzmiał: ,,Dwa skrzaty- dwa światy, czyli przygody Pysia i Margolka”. Do leśnej szkoły trafił mały skrzat Margolek, który był bardzo niezdarny i nieporadny. Jego zachowanie oraz wygląd wywołały niechęć wśród zwierzątek leśnych, które były bardzo nieufne ponieważ do tej pory nie widziały nikogo, kto nosił okulary, aparat na zębach oraz miał tłuściutki brzuszek. Zwierzątka nie chciały się bawić z nowym kolegą. Obwiniały go o wszystkie nieszczęścia jakie im się przytrafiały. Okazało się jednak, że to skrzacik jako jedyny zna numery alarmowe i potrafi wezwać straż pożarną oraz uratować leśną szkołę i swoich kolegów przed ogromnym niebezpieczeństwem.

Opisała: Marlena Rusiłowicz korzystając z materiałów Teatru Profilaktycznego ,,Magik”.