Miesiąc

Żydzi w Narwi mieszkali od początku istnienia miejscowości. Wspomina się o nich już w wieku XVI. W 1566 r. król Zygmunt August nadał im przywileje. Żydowska część miasteczka to dom modlitwy – synagoga, łaźnia, dom rabina. Synagoga spłonęła w 1973 roku. W czasie II wojny światowej w Narwi mieszkało około 350 Żydów.
Dnia 10 października, w ramach projektu „Forum Dialogu”, uczniowie klasy VIII zorganizowali wycieczkę po Narwi. Na wycieczkę zaprosili uczniów klasy Vb. Idąc dawną ulicą Rybacką, obecnie ulicą Mickiewicza, odwiedzili miejsce, na którym dawniej znajdowała się synagoga, później kino, które następnie spłonęło. Obecnie na tym placu jest budynek Banku Spółdzielczego. Idąc, mijali stare domy żydowskie przy ulicy A. Mickiewicza. Zatrzymali się przy wyremontowanym pięknym domu na ulicy Bielskiej, który dawniej należał do najbogatszej rodziny żydowskiej. W centrum Narwi jest park, przedtem w tym miejscu odbywały się targi, z udziałem Żydów.
Uczniowie wycieczkę zakończyli sprzątaniem cmentarza żydowskiego, z którym wiąże się smutna historia. W czasie wojny Niemcy zmuszali żydowską ludność do rozbierania pomników na tym cmentarzu i z macew kazali układać chodniki. Obecnie część terenu cmentarza jest ogrodzona.
Młodzież dzieliła się zdobytą wiedzą na temat dawnej Narwi i podziwiała wielokulturowość mieszkających tu ludzi.

Uczniowie klasy VIII