Miesiąc

Dnia 17.01.2017r odbyła się prelekcja prowadzona przez pracowników Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce (Panią Annę Pawluczuk i asp. Wojciecha Gorustowicza) na temat: „Bezpieczne ferie” dla dzieci z przedszkola oraz uczniów z klas I i III.

W bardzo ciekawy sposób przedstawiono ważne kwestie dotyczące bezpieczeństwa nie tylko zachowania się na podwórku, ale również w domu. Przypomniano zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Dokładnie omówiono znaczenie właściwego zachowania podczas zimowych zabaw np. śnieżkami (jak można wykorzystać inaczej kulki śniegowe), na śniegu, jazda na łyżwach, na sankach i na nartach. Poruszono także kwestie zagrożeń w warunkach zimowych i uwrażliwiono na niebezpieczeństwa pogodowe. Uczniowie pozostający w domu podczas ferii zostali poinformowani o zasadach bezpieczeństwa w Internecie jak również właściwego korzystania z telefonów komórkowych. Ważną omówioną kwestią były również zasady dbania o własne zdrowie np.: prawidłowe żywienie i higiena osobista.

Drodzy rodzice warto przypomnieć swoim dzieciom o zasadach bezpiecznego odpoczynku na podwórku mimo wcześniejszej analizie w szkole:

  1. Nie wychodź z domu bez powiadomienia o tym rodziców.
  2. Nie baw się przedmiotami niewiadomego pochodzenia.
  3. Zachowaj ostrożność wobec obcych osób- nie zdradzaj informacji o sobie, nie przyjmuj prezentów, nie oddalaj się z innymi.
  4. Nie zaczepiaj i nie głaszcz nieznajomych zwierząt.
  5. Nie baw się w niebezpiecznych miejscach- blisko ulicy, torów, w opuszczonych budynkach.
  6. Przed wyjściem na zewnątrz zjedz odżywczy posiłek lub wypij ciepły napój.
  7. Ubieraj się odpowiednio do pogody- unikaj przegrzania, przemarznięcia i przemoczenia.
  8. Nie baw się na podwórku po zmroku i w mało uczęszczanych miejscach.

Warto też wspomnieć o zasadach bezpieczeństwa surfowania w Internecie:

  1. Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.
  2. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
  3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
  4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.
  5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
  6. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki.
  7. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.
  8. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.
  9. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów.
  10. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.

Pedagog szkolny – Marlena Rusiłowicz