Miesiąc

Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej edycji projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”.
Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych,         a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.

W ramach projektu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach wychowawczych poświęconych tej tematyce, a także odwiedzali pobliskie cmentarze oraz miejsca pamięci, by zapalić znicz i oddać hołd zmarłym.

Nauczyciele dołożyli wszelkich starań, by pokazać uczniom, że wydarzenia wielkiej historii działy się także na naszym terenie. Dowodem tego okazała się wycieczka klasy V a do Smolanego Sadku. Uczniowie poznali tam historię przysiółka Smolany Sadek. W 1942 roku wieś spalono do fundamentów, mieszkańcy uciekli, wrócili      i odbudowali się po wojnie. Kiedyś była tam siedziba leśnej straży, tak zwanej augustowskiej, w XVI wieku obszar Puszczy podzielono na dwanaście straży, augustowska miała siedzibę w Perechodzie. Nazwa pochodzi od króla Augusta II Sasa. Do straży wchodziło zazwyczaj kilkoro strzelców i osoczników, niedaleko była siedziba leśniczego, kilka chłopskich rodzin pomieszkiwało tu i otrzymało ziemię dla potrzeb leśnictwa.            E oddzielono od siebie leśnymi duktami, a do obowiązków ich należało organizowanie królewskich łowów, pilnowanie, by nie kłusowano po lesie i nie kradziono drewna. Liczyli żubry, polowali na wilki, szykowali stogi siana z osocznikami do dokarmiania żubrów zimą. W tym historycznym miejscu mieszka nieco ponad dwudziestka mieszkańców. Rosną tu olbrzymie stare dęby, a obok nich są zatopione w ziemi wielkie głazy,      w których bije serce starolasu.

Uczniowie klasy VII b spotkali się z zupełnie nieznanymi postaciami, których rodzice urodzili się na Podwaśkach. Była to pani Helena Wiewiórska- pierwsza kobieta adwokat w Polsce. Tytuł ten zdobyła w 1925 roku. Inną wybitną postacią był- pochodzący z tej samej rodziny- major Edward  Krzych, który przeszedł cały szlak bojowy z armią Andersa, walczył pod Monte Cassino a nawet ukończył Szkołę Podchorążych Jej Królewskiej Mości w Londynie. To była niesamowita przygoda móc oglądać stare fotografie, precyzyjnie opisane Jego ręką, kopie Jego zaświadczeń i dyplomów.

Uczniowie dowiedzieli się, że ich pani od polskiego posiada w domu wiele cennych skarbów. Mogli oglądać stare mapy, książki, zachowane przedmioty. Uświadomili sobie przy tym, jak cenną sprawą jest znajomość losów własnej rodziny. W następnej edycji konkursu to ich opowieści będą brały udział w konkursie.

Ewa Alimowska

Alina Kononiuk

Anna Piekarska