Miesiąc

Dzień Rodnaj Mowy

Dnia 19.02.2019r. w Zespole Szkół Niepublicznych św. Cyryla i Metodego świętowaliśmy Dzień Rodnaj Mowy. Z tej okazji ponad 60 osób wzięło udział w pisaniu dyktanda z języka białoruskiego.
Wśród laureatów jest nasz uczeń z klasy III – Vladyslav Kutuzov, zajął I miejsce. Wyróżnienie otrzymał Marko Kutuzov – klasa III.
W części artystycznej nasi młodzi artyści zaprezentowali obrzęd „Wywarażyła”.
Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i drobne upominki.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Szkoły i nauczycielce języka białoruskiego pani Joannie Marko za ciepłe przyjęcie.

Nina Abramiuk


Gawęda Białoruska – Hajnówka 2019

22.02.2019r. w auli Zespołu Szkół z DNJB w Hajnówce odbył się XX Konkurs Gawędy Białoruskiej. W eliminacjach powiatowych wzięło udział 7 miłośników gawędy. Gawędziarze prześcigali się w pomysłach aby oczarować publiczność i zdobyć uznanie komisji oceniającej.
Jury wyłoniła zwycięzców:
Vladyslav Kutuzov – I miejsce
Marko Kutuzov – II miejsce
Gratulacje!

Nina Abramiuk


Recytatorzy na medal

Za nami 48 edycja Konkursu Recytatorskiego „Rodnaje słowa”. Na konkurs bardzo licznie przybyli uczniowie. Oceniana była poprawność, płynność deklamacji, interpretacja i sposób wykonania utworu.
Naszą szkołę w eliminacjach rejonowych, które odbyły się 15 lutego 2019r. w HDK w Hajnówce, reprezentowali następujący uczniowie:
Kl. VII-VIII-Gimnazjum
Vladyslav Kutuzov, Marko Kutuzov
A oto wyniki:

Vladyslav Kutuzov – I m.

Marko Kutuzov – III m.

Osoby, które zajęły I, II, III miejsce w swojej kategorii przeszły do następnego etapu – etapu centralnego, który odbył się dnia 22 lutego 2019r. w BDK w Bielsku Podlaskim. Jury wysłuchało ponad 130 wykonawców. Miło nam poinformować, tytuł laureata uzyskał Marko Kutuzov i zdobył I miejsce, Vladyslav Kutuzov zajął III miejsce.
Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Nina Abramiuk


Białoruski obrzęd na scenicznych deskach

W listopadzie 2018 roku odbyły się XXV Prezentacje Zespołów Obrzędowych ,,Białoruski Obrzęd na scenie”. To cykliczne wydarzenie ma na celu zachowania i popularyzacji tradycyjnych białoruskich zwyczajów, obrzędów.
Nasi uczniowie przygotowali obrzęd pod tytułem ,,Wywarażyła’’, który zaprezentowali mieszkańcom Dubicz Cerkiewnych, Hajnówki, Lipin oraz społeczności uczniowskiej w Zespole Szkół Niepublicznych św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku. Wykonawcami tego obrzędu byli następujący młodzi aktorzy:

Kristina Kutuzov ( kl. V )
Aleksandra Chilimoniuk ( kl. V )
Katarzyna Stańko ( kl. VIII )
Michał Topolański ( kl. VIII )
Klaudia Nikonczuk ( kl. VII )
Kornelia Poroc ( III g. )
Marko Kutuzov ( III g. )
Vladyslav Kutuzov ( III g. )

Widzom przybliżono wydarzenia z życia codziennego mieszkańców. Dawne wiejskie zwyczaje zostały w zachwycający sposób przekazane. Występy młodych artystów były nagradzane zasłużonymi brawami.

Z entuzjazmem przyjęto ich występ.

Prezentacja obrzędu:
10.11.2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych.
18.11.2018 r. w Hajnowskim Domu Kultury w Hajnówce.
19.02.2019 r. w Zespole Szkół Niepublicznych Św. Św. Cyryla i Metodego w Białymstoku. Prezentacje obrzędu w ramach obchodów „Dnia rodnaj mowy”
22.02.2019 r. Prezentacja obrzędu na „Wieczorkach w Lipinach”. Organizatorem wieczornicy było stowarzyszenie „Krynica” oraz Gminne Centrum Kultury w Dubinach. Ponadto wystąpili gawędziarze. Krystian Poskrobko, Vladyslav Kutuzov i Marko Kutuzov. Występ Krystiana Poskrobko był rewelacyjny i barwnie zaprezentowany.
Dziękujemy pani prezes Katarzynie Jakubowskiej i pani dyrektor Marioli German za zaproszenie i miłe przyjęcie.
Uczniowie i rodzice po prezentacjach zadowoleni wracali do domu.

Nina Abramiuk